Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire

            Image 01

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), Nükleer Araştırmalar için Avrupa Konseyi anlamına gelen Fransızca "Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire" sözcüklerinin kısaltmasıdır. 1953 yılında Cenevre'de merkezi laboratuvarlar kurulmasına karar verilerek ismi Fransızca "Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire" ve İngilizce "European Organization for Nuclear Research" olarak değişmiş ancak CERN kısaltması değişmeden kalmıştır. İsviçre ve Fransa sınırında yer alan ve Cenevre şehrine yakın olan CERN, dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırma laboratuvarıdır. CERN’in kuruluş amacı, üye ülkelerin kendi bütçe olanakları ile gerçekleştiremeyecekleri araştırmaları ortak olarak yürütebilmektir. CERN, Nobel ödüllerine de layık görülen çok önemli bilimsel buluşların yapıldığı bir merkezdir. CERN İkinci Dünya Savaşından sonra Avrupa'nın fizik alanında ABD'ye yetişebilmesi için 12 Avrupa ülkesinin (Belçika, Almanya, Fransa, Danimarka, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, Norveç, Yugoslavya, ve Yunanistan) işbirliği ile 1954 yılında kurulmuştur. Kurulduğundan bu yana Merkez, çok geniş katılımlı uluslararası işbirliğinin başarılı bir örneği olarak hizmet vermektedir. CERN’e üye ülke sayısı2014 yılı itibariyle 21’dir.. Bu ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Macaristan, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya ve Yunanistan’dır. Gözlemci olarak katılan ülke/kuruluş sayısı 7'dir. Gözlemci statüsündeki ülkeler; Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Japonya ve Rusya Federasyonudur. Ayrıca, Avrupa Komisyonu, UNESCO ve JINR da CERN'de gözlemci olarak temsil edilmektedir. Türkiye 1961'den 2015 yılına kadar gözlemci statüsünü sürdürmüş, 12 Mayıs 2014 tarihinde Cenevre’de imzalanan ve 22.01.2015 tarihli ve 6587 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunan “Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) Arasında CERN’de Ortak Üye Statüsü Verilmesi Hakkında Anlaşma”ya dair beyanımızı içeren Mektup’un Dışişleri Bakanlığımız vasıtasıyla 06.05.2015 tarihinde CERN’e ulaştırılmasıyla birlikte Ülkemizin CERN’e Ortak Üyeliği gerçekleşmiştir.

 

  1- UCAK ILE CENVERE : max 3 gün CENEVRE CERN , BERN EINSTAIN evi ve müzesi

  2 UCAK ILE PARIS -CENEVRE  max 5 gün  3 gun PARIS BILI KESIF MUZESI - DISNEYLAND CENVERE CERN

  3-UÇAK ILE AMSTERDAN -PARIS CENEVRE max 7 gün  AMSTERDAM NEMO MATEMATIK MUZESI -CORPUS ANATOMI MUZESI BELCIKA ATOMIUN - PARIS BILIMKESIF MUZESI CENEVRE CERN

  4-  UCAK ILE ALMANYA BMW fabrikası MATEMATIKUN AMSTERDAM NEMO MATEMETIK muzesi CORPUS ANATOMI  muzesi BELCIKA BRUKSEL ATOMIUM .

  5-UCAK ILE SIRBISTAN NIKOLA TESLA MUZESI.

 

 6 OTOBUS ILE BELGRAD NIKOLA TESLA - CERN ( Belgrat lubliyana venedik floransa cenevre viyana budapeste  8 GUNLUK TUR

 7 OTOBUS ILE BELGRAD NIKOLA TESLA CENEVRE CERN PARIS BILIM MUZESI ( belgrad lubliyana floransa cenevre paris viyana budapeste 10 GUNLUK TUR

 8 OTOBUS ILE BELGRAD NIKOLA TESLA CENEVRE CERN BARSELONA BILIM MUZESI PARIS BILIM MUZESI ( belgrad lubliyana cannes barselona marsilya paris viyana yada prag budapeste  12 GUNLIK

 9 OTOBUS ILE BELGRAD NIKOLA TESLA CERN CENEVRE PARIS BILIM KESIF AMSETRDAM NEMO -CORUPS - BRUKSEL ATOMIUN FRANKFURT MATEMATIKUL  MUNIK BMW  13 GUNLUK TUR.

 SECIM SIZDE 28 yıllık deneyim bizden.. Otellerimiz tanıdık ve sehire yekın oda kahvaltı yada akşam yemeklidir. kendi rehberimiz dısında terel rehberlerlerde calısmaktayız..

 

 NE YAPMALIYIZ basvurun bilgi alın sizlere brosur gonderelim tercihinizi yapın ögrenciler olustugunda sizlere bilgi için gelelim..alternatif gezide sunabilirsiniz. her 12 kisiden bir ogretmen veya gorevli ücretsizdir.

 

Firma

Bilim gezi

BILIM & KULTUR ORGANIZASYONLARI :

Adres : Rasimpasa mah Macit erbudak sok 34/1 Kadıköy ISTANBUL

Tel : 0216 346 13 54  

Fax : 0216 346 13 08 

 

PARTNER GRUPLARIMIZ