Categories:

Yıllardır süregelen Çok Gezen mi Bilir Çok Okuyan mı sorusuna cevap veren birçok yazılı kaynak vardır bu yazılar yıllardır yazılmaktadır ve her geçen yıl biri bir diğerini çürütmektedir çünkü neredeyse her yıl içerisinde bulunduğumuz dünya gelişip ilerlemektedir. Hatta bana soracak olursanız bu sorulara son yıllarda bir soru daha eklenmelidir. Çok izleyen mi bu sorunun sorulmasındaki en büyük sebep malumunuz gelişen video izleme siteleri aradığınız her çeşit videonun bulunduğu bu sitelerden abartısız hayatın her anında işinize yarayacak videolar bulmak mümkündür. Örneğin tıkanan musluğun nasıl açılacağından, termodinamiğin 3. Yasasının kanıtının videosuna kadar çeşitlikte bilgiye ulaşmanız mümkündür.

Gelelim asıl konumuza Çok gezen mi? Çok okuyan mı? Geçmiş yılları temel alacak olursak bu sorunun cevabı tabi ki okuyan olur geçmiş yıllarda seyahat etmenin zorlukları bir yana başka dilde yazılmış bir kitabın tercümesini bulmak bile bir hayli zordu fakat tabii ki seyahat etmek kadar değildi dolayısıyla bilgiye ulaşmanın en kolay yolu okumaktı.

Biraz daha yakın tarihlere gelecek olursak yine okumanın gezmeye kıyasla bir adım daha önce olduğunu söylemek zorundayız ilerleyen teknoloji gezmeyi bizler için kolaylaştırmış olsa da kitapların kaliteli bir şekilde çevrilmesini ve kitapları elde etmeyi de kolaylaştırmıştır bu konuda hepimiz hemfikirizdir sanırım. Ama bu konuda bir parantez açmamak olmaz tabii ki bu parantezin içeriğine gelecek olursak ise; her ne kadar kaliteli bir kalemin elinden çıkmış olsa dahi Fethiye’de bulunan saklı cennetin, akvaryum koyunun, kaşık adasının güzelliklerini bir kitaptan okumak ile seyahat edip kendi gözlerinle görmenin farkını anlatmaya gerek dahi yoktur. Bu fark göz önüne alındığında dahi yakın geçmişte kitap okumanın bilgiye ulaşma konusunda gezmeye burun farkı ile fark atması tabii ki söz konusudur

Gelelim günümüze günümüz dünyasının lojistik açısından gelişmesi hepimiz için malumun ilanıdır. Dolayısıyla okumak önde gibi görülebilir ama lojistik geliştiği kadar artık ülkeler arası seyahat sanki şehir değiştirmek kadar kolay olmuştur. Gelişen uçak teknolojisi gelişen tren ve araç teknolojisi ayriyeten bu saydığım araçların dünyanın en ücra köşesinde bile sıklaşması sonucu gezmek büyük ölçüde farkı kapatmış hatta ve hatta belki de öne bile geçmiş olabilir. Çünkü bir başka ülkenin insanıyla yüz yüze konuşmadan oranın suyunu içmeden ekmeğini yemeden o ülke hakkında çok fazla şey öğrenemezsiniz bu konuda istediğiniz kalitede bir yazar olsun bu duyguları size okuyarak geçirmesi gerçekten zordur. Kaliteli bir tarih yazarının dahi sizlere geçmiş tarihi olayları güzel ve anlaşılır bir dille yazması ve siz o yazarın kitaplarını okusanız dahi o eski tarihten kalan tarihi eserleri görmek o havayı nüfuz etmek o bölgeleri gezmek tarihi kıyafetleri görmek o zamanlarda sıklıkla yenen yemekleri yemenin yerini elbette tutmayacaktır

Yazımın sonunda size bu yıllardır süregelen tarihi anlaşmazlığın cevabına; tabii ki bu anlaşmazlığın cevabı her ikisi de olmalıdır çünkü bu iki olgu bir birini tamamlayan olgulardır. Okuyup iyice benimsediğin bir mekânı canlı canlı gözlerinle görmen, yazarın büyük bir iştahla yazdığı yemekleri bizzat tadıp yorum yapmak insana paha biçilmez derecede haz ve bilgi vermektedir. İnsanlık tarihi boyunca zararsız tartışmalar insanları hep bir adım ileriye götürmüştür, geliştirmiştir bu tarihi anlaşmazlık ise belki de bizlerin mevcut dünyamızda bu kadar gelişmeyi sunmuştur kim bilir. Çok Okuyan mı Bilir? Çok Gezen mi Bilir? Sorusunun cevabı ikisinden de yeteri kadar yapan bir kimse ikisini de tek tek yapandan daha çok bilir.

Tags:

Comments are closed

Takvim
Eylül 2021
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930