Categories:

İçerisinde yaşadığımız dünyamız yaklaşık 4,5 milyar yaşındadır. Biz insanlar ise dünyanın yaşını göz önünde bulundurursak pekte uzun süredir bu dünyada yaşıyoruz diyemeyiz. Ancak biz insanlar bu dünyanın hâkimi olmaya başladığımız andan itibaren dünya büyük değişimler içerisine girdi. Buna içilebilir su kaynaklarını kurutmamız, yeşil alanları yok edip yerleşim yerleri kurmamız, doğal güzellikleri yok edercesine tahrip etmemiz, en az bizim kadar bu dünyada yaşamayı hak eden yüzlerce canlının soyunu devam ettiremeyecek şekilde yok etmemiz gibi etkenleri sayabiliriz. Bu verdiğim örnekler insanoğlu sanayileşmeye başladıktan sonra hız kazanmıştır bu sanayileşme kısa vadede bize ve dünyaya pozitif katkı sağlamış olsa da uzun vadede gerek karbon salınımı gerek fazlaca üretilen ürünlerden kaynaklanan çevre kirliliği gibi durumlar sonucunda uzun vadede negatif bir geri dönüş sağlamıştır. Biz insanlar bunun sonucunu belki de geç kalmış olsak da fark ettik ve bununla alakalı çalışmalar başlattık. Bunların başında ise akıllı şehirler kurmak gelmektedir. Akıllı şehirlerin dünyamıza ne gibi faydaları var diye soracak olursak cevaplarımızın başında toplu ulaşımdaki bizlere sağladığı kolaylık diyebiliriz. Kısaca özetleyecek olursak ortalama bir otobüste koltuk sayısı yaklaşık 20’dir bu demek oluyor ki aynı araba ile işe gidecek olan 10 çiftin 1 otobüse sığacağı ortaya çıkıyor. Yani trafikten 10 adet araç kalkmış oluyor ve böylece karbon salınımı azalmış oluyor. Akıllı şehirlerin bu ve bunun gibi birçok faydası vardır. Gelelim dünyamızdaki akıllı şehirlere.

Valencia – İspanya

AppValencia gibi uygulamalar öncelikle otobüs ve bisiklet gibi ulaşım araçlarında veyahut fatura ödemelerinde de bilgi almanıza olanak sağlamaktadır. Bu ve bunun gibi hizmet akıllı şehir yönetim platformu altında ilk kez İspanya’da uygulanmaya başlanmıştır.

Geniş bir platform olan AppValencia. Vatandaşlara özel şirketlerin de sağladığı veriler dâhil olmak üzere her türlü bilgi ve hizmete ulaşabilir kılıyor. Bu uygulamada sağlanan her türlü hizmetse, herkesin erişebileceği konumda bulunmaktadır. Özel firmalar da vatandaşların kullanabileceği uygulamalar geliştirmektedir. Ve Bu da hizmet ağını genişletmekte ve iyileştirmektedir. Ayrıca bu iş modeli şirketlere ise yeni gelir kapıları aralamaktadır.

Singapur

Güney doğu Asya’daki en küçük ülke konumundaki Singapur’u büyük bir akıllı şehir olarak düşünebiliriz. Singapur sahip olduğu büyük özellikleriyle öne çıkmaktadır. Güneydoğu Asya’daki bu gelişmiş şehir, yollarındaki araç sayısını azaltmak için akıllı ve bağlantılı trafik çözümlerinin yanı sıra araç sahipliğini sınırlayan katı ve gelişmiş bir politika uygulamaktadır. “Tek İzleme” adındaki sistemleri ve yollara da takılan gözlemleme kameraları ile her an vatandaşların trafik bilgilerini toplanmasına olanak sağlıyor. Aynı zamanda da şehirde ise otonom araç kullanımıda her geçen ay artmaktadır. Singapur’un bu teknolojik tarafını deneyimleyebilmek için uçak bileti alarak Türkiye’nin her yerinden rahatlıkla gidebilirsiniz.

Londra – İngiltere

Londra’da sıfır karbon salınımı ve en az %50 yeşil alan istenmektedir. Elektrikli ve otonom araçlara teşvik sağlanarak sıfır emisyonlu araçların girebileceği özel alanlar oluşturulmaya başlanmıştır. Akıllı Londra için destek vermekte olan  ‘Açık Veri Enstitüsü’ kurulmuştur. Vücuda takılan özel kameralar ile güvenlik görevlilerinin daha şeffaf çalışmaları sağlanmaya çalışılıyor. Ulaşımda temassız ödeme sistemi olan Oyster Kartvizi ile zaman tasarrufu sağlanmaya çalışılıyor. Engeli olan insanlar için metro İstasyonu’nda navigasyon sistemi kurulmuştur. Talk London sayesinde soru cevap etkinlikleri düzenlenerek şehirde yaşayanların şehrin gelişme sürecine dâhil edilmesi amaçlanmaktadır. “Croydon Teknoloji Merkezi” kurularak yenilikçi çalışmalar için altyapı oluşturulmaya çalışılmıştır. Londra alt yapı uygulaması ile kentsel gelişim ve ilerleme süreci kontrol altına alınarak dikkatle izlenmektedir. London Data Dükkanı ile birlikte Big Data oluşturulmuş ve şehirde yaşayanların maksimum verimle ihtiyaçlarını tespit etmesi amaçlanmıştır.

Tags:

Comments are closed

Takvim
Ekim 2021
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031