Categories:

Gün geçtikçe sınırların kalktığı, gelişen dünyamızda hız artık bizim için çok önemli bir hale gelmiş durumdadır. Zamanımızın kısıtlı olduğu bu dünyada hızın bizim için bu kadar önemli olması şaşırtıcı bir şey olmasa gerek zamanla yarışıyorum cümlesi bizler için artık iyice normal bir cümle olarak hayatımıza girmiştir.

Bizler bu kadar hızlı yaşarken doğal olarak çevremizi de bu duruma adapte etmekteyiz buna en büyük örneğimiz yaşadığımız şehirler bir noktadan başka bir noktaya daha hızlı varabilmemiz için neredeyse gün aşırı köprüler, yollar, tüneller yapılmaktadır. Bu durum bizi fiziki olarak hızlandırmanın yanı sıra sakinlikten ve dinginlikten de o kadar uzaklaştırmaktadır.

Sakin bir hayat sürmek günümüz dünyasında lüks olarak adlandırılmaktadır, yaş ilerledikçe sahip olunacak bir olguymuş gibi algılanmaktadır. Oysaki bu durum kesinlikle öyle değildir hızı bir hayat felsefesi olarak seçmiş olan insanlar olduğu kadar sakinliği ve dinginliği de hayat felsefesi olarak seçmiş azınlık bir grup vardır dünyanın geneline vurduğumuz zaman azınlık olan bu grup için hızlı olmak adına güncellemeler yapılan şehirlerin dışına çıkmak adeta bir zorunluluk haline gelmiştir ve bu azınlıklar için adeta biçilmiş kaftan olan bu şehirleri sıralayalım.

Avusturya – Hartberg

Avusturya’nın bahçesi olarak bilinen Hartberg yeşilin her tonunu bulabileceğiniz, gidenlerin adete dünyadaki cennet dedikleri Hartberg sakinliği ve dinginlği kendilerine hayat felsefesi olarak seçecekler için biçilmiş kaftan desek çok yerinde bir ifade kullanmış oluruz örnek verecek olursak Hartberg’te herhangi bir bahçede bir ağacın altına oturup istediğiniz kitabi büyük bir dikkatle okuyabilirsiniz , türlerine çok az rastlanan hayvan ve bitkilere ev sahipliği de  yapmaktadır. Harika doğa  manzarasıyla insanı adeta  büyüleyen, huzur deposu sessiz, sakin, huzurlu bir şehir, dar sokaklarının ortasından akan deresiyle adeta resim gibi bir görüntü sunmaktadır.

Hartberg, insanı dinlendiren ambiyansıyla ve birçok kale ve köşkü ile turistlerin de Avrupa’da tercih ettiği akıllara ilk gelen şehirlerden biridir. Şehirde yaşayan halkının yaptığı doğal şarapları ve çiftçilerin ise kurdukları pazarlar ile geleneksel yapısını bozmayan Hatberg, aradığınız huzuru size büyük ölçüde sunabilir.

İtalya – Amalfi

Cerreto Dağı’nın eteklerinde yer alan Amalfi temiz havası göz dolduran doğası ile italyanın dinginlik kenti olarak adlandırılır İtalyan halkı arasında buraya gelenlerin adeta ömürlerinin uzadığı mutluluk ve huzurla doldukları söylenir. Enfes dağ havasını alabileceğiniz mekanları içerisinde barındıran Amalfi şehri sakinlik için gidilecek şehirler arasında en üst sıralarda yer almaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan çok ender şehirlerden biri olma özelliği ise cabası. Amalfi, 19. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar yıkılmayan bütünlüğünü koruyan Amalfi Deniz Cumhuriyeti dönemlerinden bugünlere kalan yapılarıyla da bilinmektedir.

İtalya’nın Campania bölgesinde yer alan Amalfi, limon, zeytin ve turunç bahçeleri içinde barındıran, fazlasıyla huzurlu bir bölgedir. Amalfi, ülkemize uzak bir konumda olmasına rağmen uçak ile ulaşımı son derece kolaydır. Türk Hava Yolları uçak bileti edinerek kolaylıkla dünyadaki bu cennete ulaşabilirsiniz.

Türkiye – Şavşat

Artvin’de yer alan Şavşat cennet vatanımızın en sakin en huzurlu şehirlerinden biridir. Cittaslow listesine ise giren güzeller güzeli şehrimizdir. Türkiye’nin en kuzeydoğusundaki ilçelerden olan Şavşat, yemyeşil doğasıyla dikkat çekiyor adeta dünyada bulunan bütün yeşil renk tonlarını içerisinde barındırmaktadır . Çok sayıda akarsu bulunan ilçede öylesine çıktığınız bir doğa gezisinde hiç susuzluk çekmeden bitirmeniz olağandır çünkü tatlı su kaynakları bakımından son derece zengindir ayruca ülkenin kuzeyinde bulunmasından dolayı buzul göller de yer almaktadır. Muhteşem doğası ve dinginliği ile fantastik bir görüntüye sahip olan Şavşat’ta, alabalık üretimi de yapılmaktadır.

Tags:

Comments are closed

Takvim
Eylül 2021
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930