Dünya tarihi süresince işlerimizi kolaylaştıran, hayatımıza anlam yüklememizi sağlayan ve geleceğimiz için yeni fırsatlar yaratan birbirinden farklı birçok bilimsel gelişme olmuştur.

Asırlar geçmiş olsa da tüm insanların ortak bir alanı olan bilim, her zaman önemini korumayı başarmıştır. Hayata geçen her yeni gelişme, kendinden bir sonraki gelişmenin yaşanmasına öncülük etmiştir.

Bu yazımızda sizlere bahsettiğimiz bilimsel denklemler, insanlığın dünyaya olan bakış açısını büyük oranda değiştirmiş ve bilimin dünya üzerindeki etkisini tekrardan önümüze sermiştir.

Kütle Çekim Yasası  –  Isaac Newton                                 

Sir Isaac Newton, hastalıklarla boğuşarak geçen çocukluk zamanlarına yaşadığı büyük kayıplar da eklenmesine karşın hiçbir zaman durmayarak çalışmalarına devam etmiştir. Newton’ın yerçekimi kanunu keşfetmesiyle beraber tüm dünya, bilim konusunda yeni bir viraj dönmüştür. Çünkü meydana gelen bu gelişme sayesinde, birden fazla bilim dalının da bu denklemden yararlanmasına olanak sağlamıştı.

Sonuç olarak asırlar sonra bu denklem kullanılarak, 1967’de insanoğlu Ay’a kadar uzanarak gökyüzünü keşfetmeye başlamış, modern matematik ve fiziğin temelleri atılmış, mekanik bilim dalında yeni bir çağ açılmıştır.

2017 yılında ise Massachusetts Teknoloji Enstitüsü çalışmalarıyla ilk defa yer çekiminin görüntüsü oluşturularak dalgaları görülmeye başlandı. Amerika’yı tekrardan keşfetmek gibi algılansa da belki de yeni gelişmiş robotik dönemin temellerinin yine Newton’un denklemine dayanması tesadüf değildir.

Elektromanyetik İndükleme Yasası – Michael Faraday

Sahip olduğu akademik bilgi; kilise okulunda öğrendiği okuma, yazma ve oldukça az hesap bilgisine sahip olan Faraday, küçük yaşlarında gazete dağıtıcılığı ile çalışmaya başlamış, daha sonraları bir kitapçıda çalıştığı sıralarda kendi kendine elektrik alanında bir şeyler öğrenmeye başlamıştır.

Ailesini geçindiren tek evlat olması, yaşadığı dönemin sosyal ve siyasi zorlukları ile üstündeki maddi zorluklar, onu bilim sevgisinden ayıramamış ve uzun yıllar süren büyük bir bekleyişle yaptığı oldukça basit düzenekli elektrostatik bir üreteç Faraday’a yeni bir yaşantının kapılarını aralamıştır.

Zaman geçtikçe yaptığı sıkı çalışma sayesinde zorlukları aşmış ve bu sayede başarıya ulaşabilmiştir. Göstermiş olduğu bu başarıdan ötürü hocası onu kıskanmış ve Kraliyet Bilim Cemiyetine seçilmesini engellemiştir. Buna rağmen Faraday çalışmalarını daha büyük bir gayretle sürdürerek oldukça ender verilen kraliyet nişanını almaya hak kazanmıştır. Keşfettiği harika denklem sayesinde yıllar sonra alternatif akımın mucidi olarak sayılan Tesla’nın ilham kaynağı olmuştur.

Hidrodinamik Basınç Yasası – Daniel Bernoulli

İnsanlığı uzaklık konusunun tekrar tanımlanmasına yol açan Bernoulli, bu muazzam bilim yasasını yaşadığı zamanın önde gelen Leibntz, Laplace gibi bilim insanlarının etkisinde oldukça zor bir durumda bilim alanına kazandırmıştı. Çünkü o zamanlarda, aydınlanma sonrası hızlanan çalışmalarla birlikte sürekli ispat yarışları ve tartışmalar yaşanmaktaydı.

Tüm bildiklerini kendi kendine öğrenen Bernoulli, diferansiyel denkleme getirdiği çözümle adını duyurmuş olsa da onu en fazla ünlü yapan gücü, Bernoulli İlkesidir. Önemi uzun yıllar sonra anlaşılan bu çözümü günümüzde dahi akışkanlar mekaniği olarak Bernoulli İlkesi ders olarak verilmektedir.

Termodinamiğin 2. Yasası – Rudolf Clausius

Toplumsal çöküntüler, iç savaşlar, kaos, işgaller ve maddi zorluklar altında çocukluk zamanlarını geçiren Rudolf, yaşamı süresince yapmaya çabaladığı çoğu işte başarısız olmuştur.

Kimya’ya ve bilime ayrı bir ilgi duyması onu sürekli kitaplara gömülmeye ve basit deneylere itmişti. Toplum tarafından yapılan baskılara ve baskıcı rejimin uyguladığı yasaklarına rağmen büyük bir sabır göstererek kendisini bilime adayarak en büyük eseri olarak bilinen, günümüze kadar ortaya çıkan çoğu denklemi direkt olarak etkileyen Termodinamiğin 2. Yasası’nı bulmuştur.

Tags:

Comments are closed

Takvim
Eylül 2021
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930