Hayatımıza hızla giren ve hızına yetişmek mümkün olmayan teknolojinin son yıllarda yaptıklarına göz gezdirmek istedik. Teknolojilerde yapılan gelişmeler o kadar ilerledi ki, artık robotlar insanlar yerine çalışıyor veya yapay zekalar insanlar gibi olaylara yorum yapabiliyor. Haydi gelin o teknolojilerden birkaçını inceleyelim.

Yapay Zekada Devrim

Amerikan bilim kurgu filmlerinde sıklıkla gördüğümüz robotik canlılar artık kodlanabiliyor. Günümüzde sayısız şirketin kullandığı yapay zeka yazılımları sayesinde şirketlere kolaylıklar sağlanıyor. Eğitimden finansa  e-ticaretten haberleşmeye kadar her alanda yapay zeka ve teknolojileri kullanılmaktadır. Yapay zekanın kaşifi Alan Turing’tir. Kendisine ilk defa acaba makineler de düşünebilir mi sorusunu sormuştur. Askeri alanda da yapay zeka çalışmaları yapılmıştır. Yapay zekaya örnek vermek gerekirse Apple’ın yapmış oldu Iphone telefonlardaki Siri uygulaması bir yapay zeka örneğidir.

Yığın Dolusu Bilgi Kaynağı  – Büyük Veri (Big Data)

Son dönemlerde trend haline gelen büyük veri trendlerdeki yerini korumaya devam ediyor. Peki nedir büyük veri? Hayatımızın her alanında artık veri yığınları bulunmaktadır. Büyük veri ise veri yığınlarının anlamlı bir hale gelmesi ve işlenerek analiz yapılabilir boyuta getirilmiş halidir. Gönderdiğiniz mailler, sosyal medyada tıkladığınız ve girdiğiniz sayfalar, bu ve buna benzer daha birçok alanda yaptığınız ve oluşturduğunuz veri trafiklerinin anlamlı işlenebilir kısımları büyük veriyi oluşturuyor. Büyük veri çalışmaları sonucu elde edilen veriler ile gerekli analizler yapılarak ihtiyaçlara yönelik cevaplar aranır.

Teknolojinin Yeni Boyutu Blok Zinciri (Blockchain) Teknolojisi

Satoshi Nakamoto tarafından 2008’ li yıllarda ortaya atılmış ve daha sonra geliştirilmiş bir fikirdir. İlk dijital para olan bitcoin bu fikir ile oluşturulmuş olup gelişimi de bu yönde sağlanmıştır. Çağa trend gibi oturan bitcoin bu sayede daha da fazla ilgi görmüştür.

Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisi (Augmented Reality)

PokemonGo oyununu hepiniz duymuşsunuzdur. 2016 yılının başlarında bu oyunun piyasaya sürülmesi arttırılmış gerçekliğin bir sonucudur. Buna benzer olarak IKEA Place uygulaması da arttırılmış gerçeklik sonucu oluşturulmuş bir uygulamadır. Sadece bu alanlarda değil arttırılmış gerçekliğin Microsoft ve Google gibi büyük şirketler tarafından kullanıldığı da bilinmektedir.

Sağlık Üzerine Yapılmış Teknolojiler

Nöroteknoloji Üzerine Yapılan Çalışmalar

Beyni tanıma ve beynin katmanlarını görüntülemeye ve incelemeye yarayan nöroteknoloji üzerine yapılan çalışmalar sonucu sağlık sektörü üzerinde önemli başarılara imza atılmıştır. Bu alanlarda yapılan çalışmalara örnek vermek gerekirse Elon Musk’ın Neuralink şirketinde geliştirdiği çipler sonucu görme ve duyma engel durumundaki bireylerin yetilerinin yeniden kazandırılması hedeflenmiştir.

Sentetik Biyoloji Üzerine Yapılan Çalışmalar

Sentetik biyoloji genetik mühendisliğinin matematik ve bilgisayar bilimleri ile birleşmesi ile oluşmuş doğal sistemleri yeniden düzenlemeyi ve tasarlamayı hedefleyen bir branştır. Sentetik biyoloji branşı ile birlikte tıp dünyasında ve teknoloji dünyasında devrim yaratıldı. Ünlü bilim insanları bakteriler sayesinde yakıt olarak kullanılan mazotu yapıyorlar ve mantar türleri ile ecza sektöründeki antibiyotikleri üretiyorlar.

Tıpta Devrim – Çip Organlar

Tıpta hayvan deneylerinin yapıldığını hepimiz biliyoruz. Çip organlar sayesinde hayvan deneyleri durdurulmuştur. Bilim insanları çip organlar sayesinde organ etkileşimlerini incelemişlerdir.

Biyoinformatik Teknolojisi

Moleküler biyoloji alanının olmazsa olmazlarından biyoinformatik son dönemlerde hızlıca gelişen sektörler arasındandır. Biyolojik verilerin bilgisayar bilimleri ile harmanlanıp işlenmesi, mantıksal doğrulukta analiz edilmesi ile biyoinformatik işlemler yapılıyor. Protein üzerine yapılan çalışma ve araştırmaların gelişmesinde biyoinformatiğin önemli bir yeri vardır.

Drone Teknolojisi

İlk olarak ticari amaçlı yapılan drone daha da ilerletilerek savunma sisteminde, insansız hava araçlarında ve buna benzer daha bir çok sektörde kullanılmaya başlamıştı. Geleceğin drone üzerine kurulacağı da söylentiler arasında. Şirketlerin ve büyük firmaların yeni iş modellerinde ve ticarete kolaylığı dolayısı ile de ihtiyaçlara cevap vermesi planlanıyor.

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takvim
Ekim 2021
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031